Kas tead, mis tunne on joosta 217 kilomeetrist ultramaratoni? Ronida 900 meetri kõrguse kalju otsa ilma varustuseta? Või kanda seljas 550 kilogrammist raskust? Lihast loobunud sportlased on edu saavutatud erinevatel aladel, mis vajavad kas suurepärast vastupidavust, jõudu või mitmekülgsust nagu näiteks võitluskunstid. Mõned sportlased ei soovi toetada tööstuslikku loomapidamist. Teised leiavad, et lihast loobumine aitab neil paremini taastuda. Tutvume selles artiklis mõndade silmapaistvate taimsel toidul sportlastega väljaspool Eestit.
Clarence Kennedy
Clarence Kennedy on amatöörtõstja Iirimaalt. 20-aastasena võitis ta juunioride EM-il pronksmedalid klassikalises tõstmises kõikidelt aladelt (rebimine, tõukamine, kogusumma). Kaalukategoorias kuni 94kg on tema käes Iirimaa rekordid. Pärast profispordi lõpetamist on Kennedy tuntust kogunud oma YouTube’i videote tõttu. Teda peetakse üheks tugevaimaks amatöörtõstjaks. Olles vaadanud täistaimetoitluse teemalist debatti YouTube’is leidis Kennedy, et tal pole vastuargumente ning 2016. aastal otsustas ta hakata moraalsetel ja keskkondlikel põhjustel täistaimetoitlaseks.
Järgnevas videos sooritab Kennedy 340kg jõutõmbe.
Lizzie Deignan
Lizzie Deignan on jalgrattur Suurbritanniast. Kümneaastasena hakkas ta taimetoitlaseks, sest ei soovinud loomi süüa. Karjääri alguses keskendus Deignan trekile. Ta on olnud meeskondlikus jälitussõidus maailmameister ning võitnud MM medaleid individuaalaladelt. Hiljem on ta keskendunud maanterattale. Sellel alal on Deignani parimad saavutused MM kullad grupisõidus ja meeskondlikus temposõidus ning Londoni olümpiapronks grupisõidus.
Alex Honnold
Alex Honnold on USA ronija, kes on tuntust kogunud free solo ehk ilma kaitsevarustuseta ronimisega. Ta on ainus ronija, kes on ilma varustuseta 900m kõrguse El Capitani kalju tippu jõudnud. Honnoldil on heategevusorganisatsioon Honnold Foundation, mis rahastab vaesemates piirkondades päikesepaneelide paigaldamist. Toitudes on Honnold võtnud eesmärgiks võimalikult vähe keskkonda negatiivselt mõjutada. Seetõttu sööb ta enamasti taimetoitu, aga olukorras, kus liha läheks äraviskamisele, on ta valmis ka liha sööma.
Patrik Baboumian
Patrik Baboumian on rammumees ning endine kulturist Saksamaalt. Ta on olnud taimetoitlane 2005. aastast. Pärast seda on ta jõudnud maailmarekordini palgitõstes (kuni 105kg kaalukategoorias) ning rammumeeste alal nimega yoke walk, kus tuleb turjale toetuva raskusega kõndida. Baboumian läbis 10 meetrit 560kg raskusega. Lisaks edukale sportlaskarjäärile on Baboumian õppinud psühholoogiks.
Mac Danzig
Mac Danzig on endine sportlane, kes tegeles sportliku vabavõitlusega. Danzig võitles muuhulgas liigas Ultimate Fighting Championship (UFC), mis on kõige kõrgetasemelisem vabavõitluse liiga. Oma 35-matšilise karjääri jooksul saavutas ta 22 võitu. Samuti võitis ta UFC poolt organiseeritud tõsieluseeriaali The Ultimate Fighter kuuenda hooaja. Danzig on täistaimetoitlane 2004. aastast. Ta loobus loomsetest toodetest, kuna ei soovinud loomade kannatusesse panustada.
Lisaks Danzigile on UFC-s võidelnud eluaegne taimetoitlane Jake Shields ning Nate Diaz, kes pole küll taimetoitlane, aga kes peab taimetoidu söömist oma edu tagamaaks.
Kendrick Farris
Kendrick Farris esindab USA-d klassikalises tõstmises. Tema parim saavutus on 8. koht 2008. aasta olümpiamängudelt 85kg kaalukategoorias. Pärast oma lapse sündi 2014. aastal otsustas Farris hakata täistaimetoitlaseks. Ta on öelnud, et täistaimetoitlus annab selgema mõistuse ning pikema ja kvaliteetsema elu. Pärast täistaimetoitlaseks hakkamist liikus ta 94kg kaalukategooriasse ning püstitas USA tõstmise kogusumma rekordi (rebimise ja tõukamise tulemuste summa 377kg).
Venus Williams
Ajaloo üheks parimaks naistennisistiks peetav Venus Williams hakkas täistaimetoitu sööma 2011. aastal, et leevendada Sjögreni sündroomi sümptomeid. Williams on kolmel korral olnud maailma esinumber (kokku 11 nädalat) ning võitnud seitse Grand Slam turniiri ja neli olümpiakulda. Venuse eeskujul sööb sageli täistaimetoitu ka tema õde Serena Williams, kes on samuti väga edukas tennisist. Lisaks edukale sportlaskarjäärile on Williamsil ärijuhtimise bakalaureusekraad ning kaks ettevõtet.
Scott Jurek
Scott Jurek on ultramaratoonar USA-st. Jurek on kolm korda võitnud 246km pikkuse Spartathloni ultramaratoni Kreekas. Kaks korda on Jurek võitnud Badwateri 217km pikkuse ultramaratoni, mis toimub väga rasketes tingimustes Death Valley kõrbes. Tema käes on olnud USA 24 tunni jooksul läbitud distantsi rekord. Motiveerituna pereliikmete terviseprobleemidest otsustas Jurek 1999. aastal taimetoitlaseks hakata. Enda elust, toitumisest ja treenimisest on Jurek kirjutanud raamatu “Eat & Run,” mis on olnud New York Timesi bestsellerite nimekirjas.
Frank Medrano
Medrano on tuntud spordialal, mille kohta öeldakse “street workout.” See on treenimise viis, kus kasutatakse jõutreeninguteks enda keharaskust. Siia alla käivad näiteks lõuatõmbed ja kätekõverdused. Piisava nupukuse korral on võimalik leida oma kehale aina keerulisemaid väljakutseid raskuseid kasutamata. Medrano on tuntust kogunud oma muljetavaldavate YouTube’i videotega, kus ta sooritab inspireerivad trikke. Oma sõprade eeskujul sai temast täistaimetoitlane. Vaata järgnevast videost, kuidas Medrano trenni teeb.
Steph Davis
Steph Davis on teine naine, kes on roninud free climbing meetodil (kasutades varustust ainult kaitseks, mitte abivahendina) El Capitani kalju otsa ühe päevaga. Ta on esimene naine, kes on jõudnud Torre Eggeri mäe tippu. Oma pika karjääri jooksul on olnud ta edukas nii free climbing’us kui ka ekspeditsioonidel mägedesse. Lisaks ronimisele tegeleb Davis ka wingsuit’iga lendamisega, mis tähendab, et ta hüppab mägede otsast alla spetsiaalse kostüümiga, mis võimaldab lennata. Uurides toitumise ja spordi seoseid 2003. aastal leidis Davis, et talle sobib kõige enam täistaimetoitlus. Rääkides ronimisest ja taimetoitlusest on Davis öelnud “Ma leian, et vegantoitumine annab mulle optimaalse füüsilise ja vaimse teadlikkuse.”
Lewis Hamilton
Briti vormelisõitja Lewis Hamilton otsustas 2017. aastal täistaimetoitlaseks hakata. Ta tõi põhjuseks nii keskkonna, tervise kui ka loomade heaolu. Teda mõjutasid ka perekonnas esinenud südameprobleemid ja vähkkasvajad. Oma vormel-1 karjääri jooksul on ta tulnud viis korda maailmameistriks. Vaid kaks pilooti peale tema on seda vormel-1 ajaloos suutnud. 2007. aastal vormel-1-ga liitudes oli Hamiltonil üks ajaloo edukaim uustulnuka hooaeg. Ta võitis neli etappi ning lõpetas üldkokkuvõttes teisena.
Nimai Delgado
Nimai Delgado on USA kulturist. Tema vanemad on hindud ning kasvatasid teda sünnist taimetoitlasena. 2015. aastal otsustas ta tervislikel ning keskkondlikel põhjustel hakata täistaimetoitlaseks. Delgado on võtnud eesmärgiks enda peal tõestada, et täistaimetoitlasena on võimalik olla tugev ja lihaseline. Tervislikkuse huvides eelistab ta süüa terviktoitu, aga vahest ei ütle ära ka vegan pitsale. Delgado on korduvalt jõudnud IFBB Pro (International Federation of BodyBuilding & Fitness) võistlustel esikümnesse.