Vitamiin B12 mängib inimese tervise jaoks olulist rolli. Selle vitamiini puudus võib negatiivselt mõjutada meie füüsilist ja vaimset tervist. B12 vitamiin on vajalik paljude tähtsate ainevahetus- ja hormonaalfunktsioonide jaoks, sealhulgas seedeensüümide tootmisel ja mitmete toitainete transportimisel rakkudesse. Piisaval hulgal B12 on äärmiselt oluline normaalseks vereloomeks ja neuroloogiliseks talitluseks, sest B12 aitab sünteesida paljusid teisi ühendeid. B12-vitamiini on vaja regulaarselt rohkem kui 100 erineva funktsiooni jaoks meie kehas.

B12 on niivõrd oluline vitamiin, et aitab ära hoida valusid, takistada pahaloomuliste aneemiate teket ning isegi infarkti ja insulti. B12 vitamiini puuduse tagajärjel võivad tekkida erinevad terviseprobleemid nagu skleroos, närvihaigus, aneemia, depressioon ja hüpertoonia. Vitamiin B12 soovituslik täiskasvanu päevane tarbimiskogus on 3 µg (mikrogrammi). B12 vitamiini omastamist soodustavad vitamiinid B6, C-vitamiin ja kaltsium.

Kõik inimesed peaksid jälgima, et nad tarbivad piisavalt B-12-vitamiini, aga taimetoitlasel soovitatakse seda jälgida suurema tähelepanuga, kuna seda leidub peamiselt lihas, munas ja piimatoodetes. Seetõttu on tõenäolisem, et lihast või loomsest toidust loobunul tekib B12 vitamiini puudus ja jälgida, et mida suuremaks muutub taimse toidu osakaal Sinu menüüs, seda enam tasub tähelepanu pöörata ka B12 vitamiini vajalikule tarbimisele.


Parimad B12 vitamiini allikad:

  • Taimsed B12 vitamiiniga rikastatud piimad (näiteks kaera-, riisi- või sojapiim)
  • B-12 vitamiiniga rikastatud teraviljatooted ja hommikuhelbed


Vähemal määral sisaldub B12 järgmistes toiduainetes:

  • Maitsepärm
  • Seened
  • Tempeh
  • Merevetikad (näiteks kuivatatud nori)

Tihti soovitavad arstid aga nii taimetoitlastel kui ka segatoidulistel tarbida vitamiini B12 toidulisandina, sest B12-ga rikastatud toiduainete kõrval on B12 toidulisand kõige usaldusväärsem B12 allikas, mis on võimeline toetama optimaalset tervist.
Viited

“B12-Vitamiin Ehk Kobalamiin.” Tervisliku Toitumise Informatsioon, toitumine.ee/energia-ja-toitainete-vajadused/vitamiinid/b12-vitamiin. 

“Vitamiin B12.” Vegan.ee, 7 Dec. 2019, vegan.ee/soomine-elustiil/toitumisinfo/olulisemad-toitained/vitamiin-b12/. 

“Vitamin B-12 Foods for Vegetarians and Vegans.” Medical News Today, MediLexicon International, www.medicalnewstoday.com/articles/320524. “Vitamiin B12 Kasulikkus, Üledoos Ja Puudus.” Ecosh Life, 5 May 2020, ecosh.ee/b12-vitamiin/.